S knjigami se družim v dobrih in slabih trenutkih: Ksenja Perko

Ksenja Perko (foto: osebni arhiv)
Ksenja Perko (foto: osebni arhiv)
Ksenja Perko (foto: osebni arhiv)

Avtorica: Ksenja Perko, najprej mama, potem pa motivatorka, povezovalka in trenerka za uresničevanje idej. Uživa pri spreminjanju problemov v izzive. Ustvarjalnost promovira kot osebno in družbeno vrednoto. Soustanoviteljica in voditeljica izobraževalne organizacije TiPovej! Dijake uči poguma, kreativnosti in podjetnosti – PKP.  Aktivna v iniciativah za nove oblike učenja, tako v šoli kot izven nje. Sooblikovalka digitalnega orodja za prepoznavo znanj in veščin, ki jih pridobimo skozi neformalno izobraževanje in priložnostno učenje – Unique Learning Badges.

Knjige so še iz otroštva moje najboljše prijateljice, ker mi dajejo dobre nasvete, tolažbo in uvide. Z njimi se družim v dobrih in slabih trenutkih. Spremljajo me na poti iskanja smisla in nesmisla. Doma jih imamo polne police, raznovrstnih; od filozofije, erotike, pripovedi, pravljic, poezije, magije, vodenja. Moj običajni knjižni obred pa je, ko se  svojo šestletnico zakadim v knjižnico in brskava po policah in vsaka nabira svoj kup. Vedno končava s toliko knjig, da jih komaj odneseva, a k sreči smo doma v bližini. Potem se začne branje. Ne preberem vseh, ene že po parih straneh odložim, druge požrem besedo za besedo in jih nosim s seboj po stanovanju, skozi tretje se nekako prebijem. Vesela sem, da sem svojo ljubezen do knjig prenesla tudi na hčerki, starejša že bere sama, tudi z baterijo pod odejo, če je treba. Mlajši najraje berem v postelji preden zaspi. In če zdaj pogledam po stanovanju najdem pravkar prebrano:

Murakami Haruki: Divja jaga za ovco

Tale Japonc pa zna. Iz ovce je naredil pohlepno in nevarno žival. Zmešal sanje in halucinacije. Ta je bila za požret. Ena pametna iz knjige: … “Najbrž ni treba poudarjati, da bo vsako pravilo na nekem mestu naletelo na izjemo. A čez čas se te izjeme začnejo širiti kakor madeži in oblikujejo nov, sebi lasten koncept. Na katerega se nalepijo spet nove izjeme.“

Lily Prior: La Cucina

Ženska zgodba o ljubezni, seksu in kuhanju. Za pokušino: … “Misli so se mi podile po glavi, dokler niso bile povsem zmedene. Razumela sem, kaj to pomeni, in uvidela, da je čas, da se spravim k svojim loncem. Ko sem kuhala, mi je to vedno pomagalo, da sem lažje razmišljala.“

V zimskem vrtu najdem knjigi, ki ju berem:

George Lois: Damn good advice

“Creativity can solve almost any problem – the creative act, the defeat of habit by originality, overcomes everything.” O velikih idejah.

Angeles Caso: Proti vetru

Opis ženske moči, ki kljubuje in osvobaja. Poda marsikateri uvid: … “Nikoli nisem razumela, zakaj se toliko ljudi zaljubi v najmanj primerno osebo. Nekaj je v kemiji naših možganov, kar ne deluje dobro, v tisti kemiji, zaradi katere razločimo eno bitje med vsemi, vidimo, da nas je vredno ono, samo ono, ob tem pa se sploh ne zavedamo, da pogosto ni nič drugega kot utelešenje naših najhujših demonov, prototip vsega, kar sovražimo.”…

Pa ena, ki sem jo napol prebrala, pa ne vem, če jo bom do konca:

Nedjma Mandelj: Intimna izpoved

Dobiš dober vpogled v položaj ženske v islamu, v razliko med njenim zasebnim in javnim položajem. Ena, ki mi je dvignila utrip: … “Ukazovati ženskam omogoči fantom, da se pokažejo moški in možati. Brez sestre, ki jo lahko pretepajo po mili volji, njihova avtoriteta izpuhti in ponikne kot lulček, ki mu zmanjkuje sape.“

Za zaključek pa še ena knjiga, ki da misliti in ki je dobro vodilo v življenje:

Danah Zohar in Ian Marshall: Duhovni kapital

Poznamo IQ in čedalje večji pomen dajemo čustveni inteligenci, v knjigi pa spoznamo koncept duhovne inteligence. Knjigo je avtorica napisala iz osebnih razlogov in to je njen poziv k boju, saj verjame, da je naš svet lahko boljši in da smo mi tisti, ki ga lahko spreminjamo. Že naslov uvoda “Spremenimo sebe, da bi lahko spremenili svet” nakazuje, kako. In ko se nas bo spremenilo dovolj, se bo spremenil svet.

 

Pri branju mi je najbolj zanimivo to, da marsikdaj kot po naključju, če verjameš v naključja, najdem odgovore na svoja vprašanja. Včasih mi prinesejo odgovor, preden se sploh domislim vprašanja. In zato imam rada knjige. Moje modre ženske prijateljice.

 

Privoščite si tudi:

Najrajši berem ležečki: Tadeja Bučar (november 2013)

Najraje imam knjige s posvetilom: Polona Sladič (november 2013)

Knjige najraje berem nekje v miru in tišini: Eva Kobe (november 2013)

Vstajenje knjižnega molja: Gal Jakič (november 2013)

Alcessino domače pranje (oktober 2013)

Prava knjiga te vedno najde: Jelena Burnik (oktober 2013)

Čim več knjig v glavi, srcu in na policah: Iva Kristl Brunec (september 2013)

Najraje tičim v knjigarnah s kavarno ali restavracijo: Darinka Bunjevac (september 2013)

Na naši domačiji se bralne navade ne razlikujejo med zimo in poletjem: Boštjan Gorenc – Pižama (september 2013)

Poletje 2013, kaj beremo in priporočamo (junij – avgust 2013)

 

0 replies on “S knjigami se družim v dobrih in slabih trenutkih: Ksenja Perko”